חיפוש
  • Orit Shiber

ריפוי רגשותיכם הרעילים

עודכן: 20 באוק׳ 2020

נכתב ע"י ד"ר דיפאק צ'ופרה


רגשות הם עניין מסתורי ופעמים רבות מסוכן. כבר לפני שלושים שנה עשתה רפואת הגופנפש את ההקשר בין רגשות ומחלות והחלה לדבר על אישיות מועדת לסרטן, נוסף לטיפוס ה-A שנחשב מועד להתקפי לב.

למרות ההתקדמות בתחום התרופות נגד דיכאון וחרדה, רגשות רעילים גובים מאיתנו מחיר יקר מתמיד, ומשחקים את תפקידם הסמוי מן העין בגרימת מחלות מכל הסוגים.

הרגשות הרעילים ביותר הם עוינות, חרדה, טינה עצורה, אשמה, חוסר תקווה ודיכאון. מה שהופך אותם לרעילים הוא העובדה שהם מחבלים במערכת החיסונית ומשנים באופן קיצוני את רמות ההורמונים. חוקרים הוכיחו כבר מזמן כי עכברי מעבדה שגדלו בתנאים של מתח גבוה מועדים הרבה יותר למחלות ולמוות מוקדם. אבל לבני אדם יש הרבה יותר שליטה על ההשפעות הרעילות של רגשותיהם.

מעגל הרגשות מתחיל בקשר בין הגוף לנפש. יש כאלה שמכירים בו, אחרים מתכחשים אליו. אני גיליתי שישנם כמה צעדים שכל אחד יכול לנקוט כדי לרפא את הקשר הזה, וכאשר זה מתרחש, מוחזרת זרימת הרגשות – חיוביים ושליליים כאחד – למצבה הטבעי.


1. קחו בעלות על רגשותיכם וקחו עליהם אחריות. אינכם יכולים להאשים מישהו אחר ברגשותיכם, הם כולם שלכם. אם אתם מתעצבנים מנהגים גרועים, הסיבה נעוצה לא בהם, אלא בכם. המתח החיצוני הוא הרבה פחות משמעותי מאשר האופן בו אתם מתמודדים איתו, ואנשים שרואים את עצמם כמקור לרגשותיהם שלהם, עשו צעד משמעותי לעבר הריפוי. במקום לומר למישהו "אתה מכעיס אותי" (או גורם לי לקנא או מעורר בי טינה) שנו את תגובתכם ל"המצב הזה גורם לי רגשות של כעס". זו לא סתם אמירה. זו האמת.


2. התמקדו בתחושה שמעורר הרגש, ולא בתוכן. לכל רגש יש השלכה פיזית – זו הסיבה שהוא יכול לגרום לנו לחלות. אבל אנחנו נוטים להתמקד במי, מדוע, מה, מתי ואיפה של הרגש. זה מכונה רציונליזציה. למרבה המזל, ההכרה שלנו לא מסוגלת לשים לב לשני דברים בבת אחת. אם תפסיקו לחשוב על מי עיצבן אתכם ומדוע, ובמקום זה תמקדו את תשומת לבכם בגופכם, תחושו היכן אתם חשים אי נוחות. בכך אתם שוברים את מעגל החשיבה האובססיבית שגורמת לרגש רעיל להמשיך ולהתקיים, הרבה אחרי זמנו. מה שחשוב הוא לא שתבינו את רגשותיכם, אלא שתפזרו את האנרגיה המזיקה.


3. תייגו את רגשותיכם בשני מישורים. המישור הראשון הוא מובן מאליו: כולנו יודעים כאשר אנחנו כועסים או לא שמחים. אבל כעס הוא הרגש הקל ביותר לזיהוי, וחוסר אושר אינו מסתיים רק על ידי כך שניתן לו להתפרץ. ברמה עמוקה יותר יש תמיד רגש נוסף. אם אתם מעורבים באופן קבוע במצב שגורם לכם להרגיש מתח, שאלו את עצמכם מה מסתתר מאחורי המסכה של הרגש הראשון. האם אתם מרגישים שלא שומעים אתכם? האם הכעס שלכם מכסה על חוסר ביטחון? האם אתם מפחדים במעמקי לבכם? עד שלא תבררו את הרובד השני, אתם בעצם עוסקים בחלק הרעיל. מניסיוני עם מאות מטופלים, אם הם עוקבים אחר הרגש שלהם בגופם, הרובד הרגשי השני יגיע בסופו של דבר ללב או לבטן. שם גורם הדבק הרגשי לשליליות להידבק אליכם. ובאופן בלתי נמנע, הרגשות מהרובד השני חוזרים על עצמם – אנשים נושאים עימם טינה או חרדה במשך שנים. זוהי הדרמה האישית שלהם. כאשר אתם מזהים שהדפוסים שלכם מלווים אתכם זמן רב, קל יותר לראות שהם שייכים לכם, ולא לאלה אותם אתם מאשימים.


4. בטאו את כל רגשותיכם, ללא ציפיות, אבל עשו זאת בצורה בריאה. רגשות רוצים לנוע. הכחשה, דיכוי ו"התאפקות" עוצרים את זרימתם הטבעית. ניהול יומן רגשות מדי יום הוכח כמועיל ביותר לאנשים רבים, כיוון שאיש מאיתנו אינו חי בסביבה בה ניתן לבטא את כל הרגשות בגלוי. בכל מקרה, אל תכוונו את רגשותיכם כלפי מישהו. אם אתם מרגישים נפגעים מאוד ממישהו, או שאתם חשים שמישהו נהג בכם באופן לא הוגן, כתבו כל פרט של ההרגשה במכתב ארוך. אל תשאירו אף שמץ של טינה, שינאה, קינאה או כאב. ערכו את המכתב ביום שלמחרת כדי לוודא שהוא מושלם – ואז השליכו אותו. אתם צריכים לבטא את רגשותיכם באזני עצמכם, לא באזני אחרים.


5. שחררו את רגשותיכם באופן משמעותי. במלים אחרות, אל תסתפקו בלסלק אותם. גופכם רוצה לדעת שאתם מודעים לרגשותיכם. דברו אליהם, אמרו להם שאתם מתכוונים להתמודד עם הפרץ הפתאומי של שליליות, אפילו אם זה יחייב אתכם לדחות את המנוחה לאחר כך. ועמדו בהבטחתכם. אם אתם זקוקים לטיול בחוץ, לזמן לעצמכם, או לכמה דקות לאוורור רגשותיכם בפרטיות, עשו זאת. הדבר המשמעותי הוא לגלות את התהליך או הטקס הפרטיים שלכם לשחרור הרגשות. האפשרויות יכולות לכלול פעילות גופנית נמרצת, תפילה, קבלת עיסוי, צחוק, נשימות עמוקות – מגוון האפשרויות רחב ביותר.


6. שתפו בתהליך שלכם אדם אהוב. זהו צעד הכרחי שהופך את כל הרגשות לחיוביים. ברגע שתגלו מהו השיעור שהשליליות שלכם רוצה ללמד אתכם, היא הופכת לחיובית. אולי אתם מרגישים בעומק לבכם שכעס הוא תמיד לא בסדר, או שאתם חייבים להתמודד עם אשמה. מערכת האמונות שלכם היא שהופכת רגשות אלה ל"רעים" ולפיכך לרעילים. כל רגש שאתם מתמודדים איתו הופך אתכם למרפאים. חלקו אותו עם בן זוג או חבר קרוב. שתפו אותם בתהליך שלכם, ותגלו שהשליליות מתחילה לאבד מאחיזתה הרבה יותר מהר.


7. חגגו. כאשר אתם עושים צעד לעבר ריפוי רגש רעיל, עשיתם צעד חשוב לחירות אישית. במקום שרגשותיכם ישתמשו בכם, אתם לומדים להשתמש בהם. זוהי סיבה למסיבה, ואל תדלגו על רגע הניצחון. הטבע אינו סובל ריק. כאשר אתם משחררים שליליות, מלאו את החלל בכך שתטפחו לעצמכם על השכם ותאפשרו לגאווה בריאה, סיפוק והערכה עצמית למלא את החלל שנוצר. החזרתם לעצמכם את חיבור הגוף לנפש, עכשיו אפשרו לדברים טובים לזרום דרכו. זה חשוב בדיוק כמו להיפטר מדברים רעים. כאשר תוכלו לראות את רגשותיכם כחלק הטוב ביותר של עצמכם, הפכתם למרפאים אמיתיים של עצמכם.


140 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול